REKLAMA

Wybory Samorządowe. Premier podał prawdopodobną datę

Z KRAJU. Wybory samorządowe odbędą się najprawdopodobniej 7 kwietnia – zapowiedział Premier Donald Tusk. Druga tura wyborów w takim wypadku miałaby miejsce 21 kwietnia. 

Zapytany podczas środowej konferencji prasowej o możliwy termin zaplanowanych na ten rok wyborów samorządowych, Prezes Rady Ministrów powiedział, że – Odbędą się one najprawdopodobniej 7 kwietnia.

Jak zaznaczył szef rządu taki termin byłby odpowiedni ze względu na wczesne święta wielkanocne czy ryzyko związane z długim majowym weekendem, które mogłoby się przyczynić do niższej frekwencji. 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, datę wyborów wyznacza się na „dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad”. Obecna kadencja kończy się 30 kwietnia. Zatem wybory powinny odbyć się między 31 marca a 23 kwietnia br. 

Art. 371. Kodeksu Wyborczego: § 1. Wybory do rad zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad.

Konferencja Premiera RP:  

fot. KPRM

05-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)